Eaton - Electronics Division EFDKA60J506F014BH
Part No.:
EFDKA60J506F014BH
Description:
CAP EFDKA 600VDC 50UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA60J506F014BH Information
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
600V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)