Eaton - Electronics Division EFDKA45J506E164DH
Part No.:
EFDKA45J506E164DH
Description:
CAP EFDKA 450VDC 50UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA45J506E164DH Information
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)