Eaton - Electronics Division EFDKA1AJ356F024DH
Part No.:
EFDKA1AJ356F024DH
Description:
CAP EFDKA 1000VDC 35UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA1AJ356F024DH Information
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
8 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)