Eaton - Electronics Division EFDKA1AJ306F024DH
Part No.:
EFDKA1AJ306F024DH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP EFDKA 1000VDC 30UF J 4LEADS
Shipping
EFDKA1AJ306F024DH Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
9.8 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)