Eaton - Electronics Division EFACA76J105E102LH
Part No.:
EFACA76J105E102LH
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 1UF 5% 760VAC RAD
Shipping
EFACA76J105E102LH Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
760V
ESR (Equivalent Series Resistance):
9 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 0.748" W (42.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)