Eaton - Electronics Division EFACA40J405E114BH
Part No.:
EFACA40J405E114BH
Description:
CAP FILM 4UF 5% 400VAC RAD
Shipping
EFACA40J405E114BH Information
Capacitance:
4 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)