Eaton - Electronics Division EFACA35J505E114BH
Part No.:
EFACA35J505E114BH
Description:
CAP FILM 5UF 5% 350VAC RAD
Shipping
EFACA35J505E114BH Information
Capacitance:
5 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
350V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.8 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)