Eaton - Electronics Division EFACA25J805E114BH
Part No.:
EFACA25J805E114BH
Description:
CAP FILM 8UF 5% 250VAC RAD
Shipping
EFACA25J805E114BH Information
Capacitance:
8 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)