Eaton - Electronics Division EFACA18J156E114BH
Part No.:
EFACA18J156E114BH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP FILM 15UF 5% 180VAC RAD
Shipping
EFACA18J156E114BH Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
180V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)