Nichicon EEC2G605HWNM07
Part No.:
EEC2G605HWNM07
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 6UF -5% +10% 400VAC RAD
Shipping
EEC2G605HWNM07 Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
6 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)