Nichicon EEC2E106HWNM11
Part No.:
EEC2E106HWNM11
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 10UF 250VAC RADIAL
Shipping
EEC2E106HWNM11 Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)