Nichicon EEC2E106HQA405
Part No.:
EEC2E106HQA405
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Rectangular Box
Description:
CAP FILM 10UF 250VAC QC TERM
Shipping
EEC2E106HQA405 Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.457" L x 0.768" W (37.00mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max):
1.339" (34.00mm)