Chemi-Con E92X451VND102MB80U
Part No.:
E92X451VND102MB80U
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 450V SNAP TH
Shipping
E92X451VND102MB80U Information
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
91mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.866 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.248" (82.50mm)