Chemi-Con E92X401VNT222MUA5U
Part No.:
E92X401VNT222MUA5U
Description:
CAP ALUM 2.2MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E92X401VNT222MUA5U Information
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
14.872 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
4.232" (107.50mm)