Chemi-Con E92X401VNT152MC65U
Part No.:
E92X401VNT152MC65U
Description:
CAP ALUM 1.5MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E92X401VNT152MC65U Information
Capacitance:
1.5 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
74mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.01 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
2.657" (67.50mm)