Chemi-Con E92X351VNT102MU50U
Part No.:
E92X351VNT102MU50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 350V SNAP TH
Shipping
E92X351VNT102MU50U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U92X
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
107mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.436 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.067" (52.50mm)