Chemi-Con E92L501VND102MBA0U
Part No.:
E92L501VND102MBA0U
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 500V SNAP TH
Shipping
E92L501VND102MBA0U Information
Series:
U92L
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
88mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
9.867 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.035" (102.50mm)