Chemi-Con E92F501VND102MAA0S
Part No.:
E92F501VND102MAA0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 500V SNAP TH
Shipping
E92F501VND102MAA0S Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U92F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.035" (102.50mm)