Chemi-Con E92F401VSD681MB50U
Part No.:
E92F401VSD681MB50U
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E92F401VSD681MB50U Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
141mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.149 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.067" (52.50mm)