Chemi-Con E91F501VNT102MC70U
Part No.:
E91F501VNT102MC70U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 500V SNAP TH
Shipping
E91F501VNT102MC70U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U91F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
2.854" (72.50mm)