Chemi-Con E91F401VSD202MBA5U
Part No.:
E91F401VSD202MBA5U
Description:
CAP ALUM 2MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E91F401VSD202MBA5U Information
Capacitance:
2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.232" (107.50mm)