Chemi-Con E91F401VND152MB904
Part No.:
E91F401VND152MB904
Description:
CAP ALUM 1.5MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E91F401VND152MB904 Information
Capacitance:
1.5 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.642" (92.50mm)