Chemi-Con E91F401VEN142MA904
Part No.:
E91F401VEN142MA904
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1.4MF 20% 400V SNAP TH
Shipping
E91F401VEN142MA904 Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U91F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.4 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.642" (92.50mm)