Chemi-Con E37X401HLN102MC79U
Part No.:
E37X401HLN102MC79U
Description:
CAP ALUM 1MF 20% 400V SCREW CHAS
Shipping
E37X401HLN102MC79U Information
Series:
U37X
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)