Chemi-Con E37L400HLN473QC92U
Part No.:
E37L400HLN473QC92U
Description:
CAP ALUM 47MF 40V SCREW CHAS MT
Shipping
E37L400HLN473QC92U Information
Series:
U37L
Capacitance:
47 mF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)