Chemi-Con E37F501CGN122KCA54
Part No.:
E37F501CGN122KCA54
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1.2MF 10% 500V SCREW CH
Shipping
E37F501CGN122KCA54 Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U37F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 mF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)