Chemi-Con E36L401HLS222MCA5U
Part No.:
E36L401HLS222MCA5U
Description:
CAP ALUM 2.2MF 20% 400V SCREW
Shipping
E36L401HLS222MCA5U Information
Series:
U36L
Capacitance:
2.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.173" (106.00mm)