Chemi-Con E36L400CGS473MC92U
Part No.:
E36L400CGS473MC92U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 47MF 20% 40V SCREW
Shipping
E36L400CGS473MC92U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.661" (93.00mm)