Chemi-Con E36L351HPN122KC79U
Part No.:
E36L351HPN122KC79U
Description:
CAP ALUM 1.2MF 10% 350V SCREW CH
Shipping
E36L351HPN122KC79U Information
Series:
U36L
Capacitance:
1.2 mF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)