Chemi-Con E36L351HPN112KAB7U
Part No.:
E36L351HPN112KAB7U
Description:
CAP ALUM 1.1MF 10% 350V SCREW CH
Shipping
E36L351HPN112KAB7U Information
Series:
U36L
Capacitance:
1.1 mF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)