Chemi-Con E36F501CSN472MFK0U
Part No.:
E36F501CSN472MFK0U
Description:
CAP ALUM 4.7MF 20% 500V SCREW CH
Shipping
E36F501CSN472MFK0U Information
Capacitance:
4.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
21.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
31.6 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):
7.480" (190.00mm)