Chemi-Con E36F500HPN242UA54U
Part No.:
E36F500HPN242UA54U
Description:
CAP ALUM 2.4MF 50V SCREW CHAS MT
Shipping
E36F500HPN242UA54U Information
Capacitance:
2.4 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)