Chemi-Con E36F401CPN472MEE3U
Part No.:
E36F401CPN472MEE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4.7MF 20% 400V SCREW CH
Shipping
E36F401CPN472MEE3U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
18.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
28.2 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)