Chemi-Con E36F351HLN272MCB7U
Part No.:
E36F351HLN272MCB7U
Description:
CAP ALUM 2.7MF 20% 350V SCREW CH
Shipping
E36F351HLN272MCB7U Information
Series:
U36F
Capacitance:
2.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
37mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
13.4 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)