Chemi-Con E36F201CSN822MD92U
Part No.:
E36F201CSN822MD92U
Description:
CAP ALUM 8.2MF 20% 200V SCREW CH
Shipping
E36F201CSN822MD92U Information
Series:
U36F
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)