Chemi-Con E36F161HLN472QCA5U
Part No.:
E36F161HLN472QCA5U
Description:
CAP ALUM 4.7MF 160V SCREW CHAS M
Shipping
E36F161HLN472QCA5U Information
Series:
U36F
Capacitance:
4.7 mF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)