Chemi-Con E36F101HLN103MC67U
Part No.:
E36F101HLN103MC67U
Description:
CAP ALUM 10MF 20% 100V SCREW CHA
Shipping
E36F101HLN103MC67U Information
Series:
U36F
Capacitance:
10 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.638" (67.00mm)