Chemi-Con E36D800HPN822MA79U
Part No.:
E36D800HPN822MA79U
Description:
CAP ALUM 8.2MF 20% 80V SCREW CHA
Shipping
E36D800HPN822MA79U Information
Capacitance:
8.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
21.7mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.91 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)