Chemi-Con E36D800HPN273MD79U
Part No.:
E36D800HPN273MD79U
Description:
CAP ALUM 27MF 20% 80V SCREW CHAS
Shipping
E36D800HPN273MD79U Information
Series:
U36D
Capacitance:
27 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.876 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)