Chemi-Con E36D800HPN273MCB7U
Part No.:
E36D800HPN273MCB7U
Description:
CAP ALUM 27MF 20% 80V SCREW CHAS
Shipping
E36D800HPN273MCB7U Information
Series:
U36D
Capacitance:
27 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)