Chemi-Con E36D750HPN183MAB7U
Part No.:
E36D750HPN183MAB7U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 18MF 20% 75V SCREW CHAS
Shipping
E36D750HPN183MAB7U Information
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
U36D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)