Chemi-Con E36D630HLN473MCA5U
Part No.:
E36D630HLN473MCA5U
Description:
CAP ALUM 47MF 20% 63V SCREW CHAS
Shipping
E36D630HLN473MCA5U Information
Capacitance:
47 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
13.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
18.214 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)