Chemi-Con E36D630HLN223MC67U
Part No.:
E36D630HLN223MC67U
Description:
CAP ALUM 22MF 20% 63V SCREW CHAS
Shipping
E36D630HLN223MC67U Information
Capacitance:
22 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
13.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.91 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
11.074 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.638" (67.00mm)