Chemi-Con E36D630HLN153MC54U
Part No.:
E36D630HLN153MC54U
Description:
CAP ALUM 15MF 20% 63V SCREW CHAS
Shipping
E36D630HLN153MC54U Information
Capacitance:
15 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
19.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.694 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.126" (54.00mm)