Chemi-Con E36D550HPN213MCB7U
Part No.:
E36D550HPN213MCB7U
Description:
CAP ALUM 21MF 20% 55V SCREW CHAS
Shipping
E36D550HPN213MCB7U Information
Capacitance:
21 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
55 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)