Chemi-Con E36D500LPN403UDE3U
Part No.:
E36D500LPN403UDE3U
Description:
CAP ALUM 40MF 50V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D500LPN403UDE3U Information
Capacitance:
40 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
5.630" (143.00mm)