Chemi-Con E36D500LPN243UEA5U
Part No.:
E36D500LPN243UEA5U
Description:
CAP ALUM 24MF 50V SCREW CHAS MT
Shipping
E36D500LPN243UEA5U Information
Capacitance:
24 mF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)