Chemi-Con E36D500LLN823MCB7C
Part No.:
E36D500LLN823MCB7C
Description:
CAP ALUM 82MF 20% 50V SCREW CHAS
Shipping
E36D500LLN823MCB7C Information
Capacitance:
82 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
15.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
21.28 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.606" (117.00mm)