Chemi-Con E36D500HPN183MA67U
Part No.:
E36D500HPN183MA67U
Description:
CAP ALUM 18MF 20% 50V SCREW CHAS
Shipping
E36D500HPN183MA67U Information
Capacitance:
18 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.56 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.638" (67.00mm)