Chemi-Con E36D451HPN471MA79C
Part No.:
E36D451HPN471MA79C
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SCREW CH
Shipping
E36D451HPN471MA79C Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
525.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.87 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.110" (79.00mm)